Finansal Piyasalar Nelerdir ve Yatırım Yapma Yolları Nelerdir?

0

 

Finansal piyasalar nelerdir ve ekonomiyi nasıl etkilerler? Finansal piyasalar, birçok finansal piyasadan biri olmasına rağmen, piyasalar, sermaye piyasaları ve hatta hisse senedi piyasaları gibi birçok terimle bilinir. Bu gevşek terimler insanları şaşırtma eğilimindedir.

Bununla birlikte, finansal piyasanın en iyi tanımı, bir işletmenin büyümesini ve bir yatırımcının para kazanmasını sağlayan Altın finansal bir işlem olmasıdır. Tabii şirket gelişmezse, yatırımcı da kaybetme riskini üstlenmiş olur.

En yaygın finansal piyasalar borsa, yatırım fonları, tahvil piyasası ve emtialardır. Finansal piyasaların ne olduğunu düşünürken, borsanın rolünü tanımak önemlidir. Ve yatırımcıların hemen büyük miktarda para toplayabilmeleri için satılan halka açık bir şirketteki hisseler. Şirket para kazandığında, yatırımcılar kar eder. Borsa, bir bütün olarak, ABD ekonomisinin büyümesini de sağlıyor. Hisse senedi satın almak yeterince kolay olsa da, başarılı bir şirkette hisse senedi satın almaktan karlı yatırımlar gelir.

Çoğu insan borsayı Dow olarak düşünür, ancak borsa Dow’dan daha fazlasıdır. Dow, Dow Jones Endüstriyel Ortalama için bir takma addır, ancak Dow Jones Taşımacılık Ortalaması ve Dow Jones Hizmet Ortalaması gibi başka Dow piyasaları da vardır. Bu ortalamaları oluşturan hisse senetleri NASDAQ, New York Menkul Kıymetler Borsası ve diğerlerinde bulunabilir.

Yatırım fonları, aynı anda çok sayıda hisse senedi satın almanın bir yoludur. Bu, hisse senetlerini tek tek satın almaktan daha kolaydır. Yatırım fonları, borsadaki oynaklığı azalttıkları için ABD ekonomisine fayda sağlar. Hisse senetleri gibi, bir yatırımcı da kar elde etmek için doğru yatırım fonlarını nasıl seçeceğini öğrenmelidir.

Tahvil, tıpkı bir I. O. U gibi, bir borcun teminatıdır. Tahvil satın alan bir yatırımcı, bir federal kuruma, belediyeye, şirkete veya hükümete borç para veriyor demektir. Tahviller genellikle hisse senetlerinin aksine çalışır. Hisse senetleri düştüğünde tahviller yükselir ve bunun tersi de geçerlidir. Pek çok tahvil türü vardır: örneğin belediye tahvilleri, şirket tahvilleri ve Hazine tahvilleri. Tahviller ABD ekonomisi için likidite sağlar. Ayrıca ipotek faiz oranlarını da etkilerler.

Ayrıca, finansal piyasaların ne olduğunu tanımlarken, emtiaların önemini göz önünde bulundurmak önemlidir. Emtialar, bir ekonomi için gerekli olan temel hammaddelerdir. Petrol, altın, sığır, buğday ve portakal suyu gibi doğal ürünlerdir. Yatırımcılar spekülasyonla alıp satarlar ve genellikle spekülatör olarak adlandırılırlar. Bazı emtialar borsa da dahil olmak üzere tüm ABD ekonomisini etkileyebilir. Petrol yükseldiğinde veya düştüğünde, fiyat gelecekteki emtia piyasasında olanların bir sonucudur. Gelecek, daha sonra teslim edilecek bir şeyin şimdi ödenmesidir. Vadeli işlemler kaldıraçlı olabilir, yani emtia satın almak için para ödünç alınabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *